Udostępnij przestrzeń

... do posadzenia jednego lub wielu długowiecznych drzew owocowych

Skontaktuj się z nami

... jeśli dysponujesz przestrzenią do posadzenia jednego lub wielu drzew. My sfinansujemy sadzonki oraz posadzenie drzew. Po Twojej stronie (dysponenta ziemi) będzie opieka nad drzewami.


Sadzimy duże, długowieczne drzewa owocowe, które w wieku dorosłym sięgają kilkunastu metrów wzwyż. W pierwszych latach będą to małe drzewka nie oddziałujące znacząco na przestrzeń wokół. Z biegiem lat drzewa będą wzrastały tworząc szerszą, zacieniającą koronę.


Zalecamy planowanie dużych odległości pomiędzy drzewami, z pewnością nie mniej niż 6 metrów, preferowane 10+ metrów. Odległość wpływa na stopień zacienienia przestrzeni pod drzewami. Jeśli to właśnie cień jest dla Ciebie istotny, można drzewa sadzić gęściej. Duże odstępy między nasadzeniami nie są problemem - zawsze można wykorzystać przestrzeń na drzewa mniejsze, krzewy czy inne elementy. Gdy jednak posadzimy drzewa zbyt gęsto, po kilku latach wycinka może okazać się jednym rozwiązaniem.


Z drzew spadają owoce. Będą to co prawda szlachetne, wyjątkowe odmiany, a dzięki wspólnym działaniom edukacyjnym będziemy zachęcać mieszkańców do zjadania owoców. Będą też zdarzały się owoce zepsute czy zgnite. Te z przyczyn higienicznych warto zebrać. Spady z drzew są świetnym pokarmem dla owadów i zwierząt gospodarskich i w naszych działaniach jest zagospodarowanie opadłych owoców nienadających się dla ludzi.


Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości i pytania, skontaktuj się z nami.


Kryteria wyboru miejsca do nasadzeń


Miejsce ogólnodostępne Chodzi o to, by posadzone drzewa cieszyły ludzi, by możliwie było podziwianie drzewa z bliska oraz skosztowanie jego owoców.


Dostępne przez wiele lat Nasz projekt jest jednym z nielicznych z wizją na kilkaset lat :). Sadźmy więc tak długowieczne drzewa w miejscach, w których przynajmniej w średnim terminie nie przewidywane są zmiany sposoby wykorzystania przestrzeni. Nie popadajmy jednak w skrajności. Nawet jeśli za 10-15 lat drzewo miałoby być ścięte, warto je posadzić, a w przyszłości wycinkę zrekompensować nowymi nasadzeniami. FruitPrint to również żyjący bank genów i zawsze możemy przeszczepić cenną odmianę na inne drzewo.


Poza bezpośrednią bliskością dróg. Mimo, że normy obowiązujące w motoryzacji spowodowały znaczną poprawę jakości powietrze w pobliżu dróg, jednak drobiny opon, asfaltu, klocków hamulcowych i inne składowych samochodów nie sprzyjają uprawie żywności.


Nieskażona gleba. Dziś w miastach i miasteczkach środowisko jest nieraz czystsze niż na wsiach, gdzie środki ochrony roślin i nawozy sztuczne stosowane w rolnictwie powodują degradację ekosystemu. Jeśli planujemy wykorzystać owoce, należy upewnić się, że gleba w miejscu nasadzenia nie jest skażona.

Udostępnij przestrzeń

Udostępnij miejsce, w którym my posadzimy długowieczne drzewa owocowe.

Najpopularniejsze miejsca

Oto przykłady miejsc, w których działamy najczęściej

Osiedla

Wychodzisz z mieszkania z psem na spacer i przy okazji kosztujesz prosto z drzewa papierówkę czy malinówkę, której smak znasz z dzieciństwa. Kuszące? Zróbmy to!

Tereny miejskie i wiejskie

Z każdym rokiem dbałość o zieleń w miastach, miasteczkach i wsiach rośnie. Co stoi na przeszkodzie, by zamiast "zwykłego drzewa" zasadzić długowieczne, owocowe?

Szkoły i przedszkola

Dzieci i młodzież to z jednej strony przyszłość, a z drugiej osoby bardzo otwarte i chętne do kontaktów z przyrodą. Czy świeże jabłko zerwane na przerwie prosto z drzewa nie będzie najlepszą przekąską?

Tereny prywatne

Istnieją otwarte tereny prywatne. Tereny zielone przy supermarketach, prywatne parki. Tu też możemy wspólnie działać.

Inne

Może masz pomysł na nasadzenia w całkiem innym miejscu? Napisz do nas!

tło liście

Przywracamy rolę roślin wieloletnich, jako bardziej zrównoważonego źródła jedzenia.

Polityka prywatności © 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Serwis zrobiony w Najszybsza.pl